Yerlikaya’yı eski bakanlar ziyaret etti, Soylu ziyaret etmedi

1 Ekim’de İçişleri Bakanlığı’nın önünde gerçekleşen bombalı saldırının ardından, Bakan Yerlikaya’ya yapılan geçmiş olsun ziyaretlerinde bir ayrıntı dikkat çekti. Eski İçişleri Bakanlarının hemen hepsi Yerlikaya’ya geçmiş olsun dileklerini iletirken fotoğrafta Süleyman Soylu yoktu.

T24 yazarı Tolga Şardan bu ayrıntıyı “Ankara eyleminin düğümü Kayseri’de çözülecek!” başlıklı yazısında şöyle değerlendirdi:

“Terör eylemi siyasi turnusol oldu.

Ankara, pazar sabahı çok önemli bir faciadan döndü. Yerleşkenin Emniyet Genel Müdürlüğü tarafındaki doğu girişinde nöbet tutan iki polisin kahramanlığı, belki de son yılların en önemli terör saldırısının önüne geçti.

Saldırının kriminal boyutu araştırılıyor elbette.

Ancak bu terör eylemi iktidar içindeki ‘sıkıntıyı’ da su yüzüne çıkardı maalesef. Keşke böyle olmasaydı.

Fakat olayın hemen ardından, ilginç gelişmeler yaşandı. Yerlikaya’dan önceki İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yakın oldukları iddia edilen kimi sosyal medya hesaplarından yapılan çirkin paylaşımlar, gerek AKP’de gerekse kamuoyunda büyük tepki çekti.

Zaten, birbirinin benzeri bu hesaplar hemen faaliyetlerine son verdiler. Soylu lehine paylaşım yaptıktan sonra hesapların kapanması, kamuoyundaki ‘Soylu’nun trolleri’ iddiasının somutlaşmasını sağladı.

Bu arada, sosyal medya üzerinde yaşananların Yerlikaya’nın, hem Soylu’ya hem de Soylu’ya sahip çıkan MHP’ye karşı psikolojik üstünlük sağladığına dikkat çekeyim.

Yerlikaya’nın yakın zamanda söz konusu hesaplar üzerine daha yoğunlaşacağını söylemek yanlış olmaz.

Böylelikle, Soylu’nun kendisini eleştirenlere yönelik kullandığı ‘operasyon çocukları’ tanımı, bundan sonra asıl Soylu’nun trolleri için kullanılacak hiç kuşkusuz.

Fotoğrafın anlattığı

Yerlikaya’nın X’teki kişisel hesabından paylaştığı bir fotoğrafı alıntıladım.

Terör saldırısından sonra, ‘geçmiş olsun’ dileklerini paylaşmak için ziyaret eden konuklarını duyuruyor Yerlikaya iki gündür.

AKP’li siyasetçilerin, bakanların ve üst düzey kamu görevlileri, Yerlikaya’yı ziyaret ediyorlar.

Alıntıladığım fotoğrafta, iki Eski İçişleri Bakanları var: Efkan Ala ve Selami Altınok.

Bu fotoğrafta ya da başka bir ziyaret esnasında gözler Soylu’yu arıyor doğal olarak. Eylem hedefi seçilen bakanlıkta yedi yılını geçiren Soylu’nun ziyaretiyle ilgili Yerlikaya herhangi bir paylaşım yapmadığına göre Soylu, durumu ‘es geçmiş’ demek ki.

Ayrıca, Soylu’nun arkasında duran iktidarın küçük ortağı MHP’den de hiç kimsenin ziyarete gelmediği X paylaşımlarından anlaşılıyor.

Demek ki, iktidardaki kutuplaşma o kadar derinleşti…” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x