Şarköy, ‘sakin şehir’ ünvanıyla ilgi bekliyor

Doğal güzellikleri, mavi bayraklı plajları ve yamaç paraşütü pistleriyle ziyaretçilerini ağırlayan Tekirdağ’ın Şarköy ilçesine, “sakin şehir” ünvanı almasıyla ilginin daha da artması bekleniyor.

Marmara Denizi kıyısındaki Şarköy, her yıl tatilcileri mavi ve yeşille buluşturuyor. İlçe, ziyaretçilerine temiz bir çevrede doğayla iç içe tatil fırsatı sunuyor.

Şarköy Belediye Başkanı Alpay Var, AA muhabirine, ilçenin “sakin şehir” ünvanı almasının mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

İlçeyi uluslararası platformda tanıtacak ve geliştirecek olan “sakin şehir” ağına 73 kriterin değerlendirilmesinden sonra kabul edildiklerini belirten Var, şunları kaydetti:

“Türkiye’de ‘sakin şehir’ ünvanı olan 23. üye olduk. ‘Sakin şehir’ ünvanını almak için birçok kriterin tamamlanması gerekiyor. Sakin şehir felsefesiyle insan ve doğa bir bütün olarak görülerek kentsel işleyiş buna uygun biçimde dizayn ediliyor. Bu sebeple hava ve su temizliği, kentsel katı atıkların ayrıştırılarak depolanması, insanların birbirleriyle iletişim kurabilecekleri, sosyalleşebilecekleri alanların yaratılması amaçlanıyor. Sürdürülebilir anlayışla el sanatlarına, doğasına, gelenek ve göreneklerine sahip çıkılması, aynı zamanda yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması, teknolojinin kolaylıklarından da yararlanılması gibi kriterlere sahip olunması gerekiyor.”

Var, “sakin şehir” ünvanının ilçenin gelişimine ve tanıtımına büyük katkı sağlayacağını, Tekirdağ’ın kültürel değerlerini, doğal güzelliklerini ve kendine özgü tatlarını tüm dünyaya duyuracak çalışmalar yapmaya devam edeceklerini dile getirdi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu da Trakya’da Vize ilçesinin ardından Şarköy’ün de “sakin şehir” ünvanı aldığını söyledi.

“Sakin şehir” ünvanının ilçenin turizm potansiyelini artırmasını beklediklerini belirten Hacıoğlu, “Değişen ve gelişen turizm sisteminde ilçenin doğasının, çevresinin, altyapısının ve gastronominin korunarak turizme yansıması çok iyi olacaktır. Artık dünyada tatilciler bu tip özellikleri gözetiyorlar. Şarköy de harika denizi, ormanı, önemli tarım ürünleri ve gastronomiye altyapı oluşturmasıyla tatilcilerin dikkatini çekecektir.” diye konuştu.

Hacıoğlu, Şarköy’ün bu ünvanla sadece yazlıkçıların değil, daha fazla yerli ve yabancı turistin ilgi odağı haline geleceğini dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x