Deprem bölgesinde üniversiteler eğitime hazır

 İnönü Üniversitesi ve Malatya Turgut Özal Üniversitesi’ni ziyaret eden Özvar, “Deprem bölgesindeki üniversitelerimiz şu an itibarıyla eğitim öğretime hazır hale getirildi. Üniversitelerimizde öğretim elemanları ve senato üyeleriyle bir araya gelerek eğitim öğretim döneminde yapacağımız çalışmaları son kez değerlendirmiş olduk” dedi. Özvar şunları söyledi: 

UYGULAMALI PROGRAMLAR YÜZ YÜZE
“Deprem bölgesindeki öğrencilerimizin sağlıklı ve güvenli bir ortamda eğitim hayatlarına devam etmelerini YÖK olarak öncelikli bir konu olarak görüyoruz. Diğer taraftan öğrencilerimizin eğitim-öğretimden geri kalmaması için gerekli tedbirleri almak bizim açımızdan aynı şekilde hayati bir konu. Bütün bu hususlar göz önüne alınarak dört ilimizdeki üniversitelerimize sahip oldukları imkân ve şartları değerlendirerek uzaktan ve yüz yüze öğretim için karar alma imkânı tanındı. Bu vesileyle bu illerimizdeki üniversitelerimizde uzaktan öğretim yoluyla uygulamalı bilimler, bunlar içinde tıp, diş hekimliği, sağlık bilimleri gibi programlar yüz yüze yürütülecek. Diğer programlar yani teorik programlar ise üniversitelerimizin alacağı ve aldığı kararlarla uzaktan öğretim yoluyla yürütülecek. Bu almış olduğumuz karar üniversitelerimizin içinde bulunduğu durumla çok yakından alakalı. En kısa zamanda inanıyoruz ki bu illerdeki üniversitelerimiz yüz yüze eğitime diğer üniversitelerde olduğu gibi geçecek. 

YURTLARLA İLGİLİ ÇALIŞMALAR TAMAMLANIYOR
Depreme rağmen Türk gençliği üniversitelerde okuma konusunda azim ve irade sergiliyor. Bize de vazife olarak gençlerimizi en iyi şekilde bu üniversitelerde yetiştirmek düşüyor. Deprem bölgesindeki üniversitelerimiz eğitim ve öğretim vermeye hazır vaziyette.Kredi Yurtlar Kurumunun öğrenci yurtlarına ilişkin çalışmalarını tamamlamak üzere. Öğrencilerimiz bu üniversitelerin yurtlarında kalabilecek.”

DÜNYADA BİRİNCİ OLMASINI DİLİYORUZ
İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Karaciğer Nakli Enstitüsünü de karaciğer nakli yapılan çocuğu ziyaret eden Özvar, “ Enstitü, karaciğer naklinde sadece Türkiye’ye değil, dünyaya da hizmet ediyor. Ziyaret ettiğimiz yavrulardan biri ya da ikisine dünyada ilk defa Türkiye’de denenen usulle karaciğer nakli yapıldı. Burada çalışan hocalarımız ve hekimlerimizle gurur duyuyoruz. Kırgızistan’dan bir grup doktorun eğitim için buraya geldi.Hekim arkadaşlara burada birtakım eğitimler verildiğine şahit olduk. Bu noktada anlaşılan enstitümüzün bilgi ve becerisi fevkalade yüksek düzeyde olmalı ki yurt dışından gelen hekimlere burada eğitimler verilmekte. Benim gönlümden geçen bu enstitünün, uluslararası arenada daha fazla etkili olabilmesi, uluslararası işbirliklerine kapı aralaması. Bunun ölçeğini büyüterek Orta Doğu ve daha geniş coğrafyada en büyük karaciğer nakli enstitüsü olmasını, dünyada birinci olmasını diliyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x