Başakşehir ile imzaladılar: Ve City Football Group (CFG) adımını Türkiye’ye attı

Başakşehir Futbol Kulübü, bünyesinde İngiltere Premier Lig ekiplerinden Manchester City’yi de barındıran City Football Group (CFG) ile iş birliği anlaşması imzaladı. Gerçekleştirilen anlaşmaya göre CFG, Başakşehir’e uzun dönemli futbol stratejisi, oyuncu tarama, transfer ve süreçlerin eğitimlerini de kapsayan çeşitli futbol projelerinde danışmanlık verecek. Grup aynı zamanda, oyuncu transfer stratejileri, akademi gelişimi ve veriye dayalı içgörülerin kullanımı konusundaki en iyi uygulamaları ile turuncu-lacivertli kulübe uzun dönemli planlama ve sürdürülebilirlik konularına odaklanan yönlendirmeler sağlayacak.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan City Football Group Yönetici Direktörü Brian Marwood, yapılan anlaşmadan dolayı mutluluk duyduğunu belirterek “Bu iş birliği anlaşmasını imzalamaktan ötürü çok mutluyuz. City Football Group bünyesinde sahip olduğumuz eşsiz uzmanlık ve deneyimden büyük gurur duyuyoruz. Türkiye’de futbolun büyümesini desteklemek için birlikte çalışmayı sabırsızlıkla bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“GURURLU VE HEYECANLIYIZ”

Başakşehir FK Başkanı Göksel Gümüşdağ da, imzalanan anlaşma sebebiyle gururlu olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

“Türk futbolunda genç yaşına rağmen birçok ilki başaran Başakşehir FK, bugün hem kendisi hem de Türk futbolu adına tarihi bir adım attı, bir ilki daha gerçekleştirdi. Baştan beri vizyonumuz ve hedeflerimizin farklı olduğunu her fırsatta yineledik ve bugün, dünyanın en büyük futbol grubu ile yaptığımız bu iş birliği ile bunun altını yeniden çizdik. Çok mutlu, gururlu ve heyecanlıyız. Uzun ama yoğun bir süreçti. Yaklaşımları ve süreçteki destekleri için tüm City Football Group yetkililerine teşekkür ederim. Başakşehir ve Türk futboluna hayırlı olmasını dilerim.”

City Football Group CEO’su Ferran Soriano, Türkiye’nin tutkulu bir futbol ülkesi olduğuna dikkati çekti.

Soriano, imzalanan anlaşmadan ötürü heyecan duyduğunu ifade ederek, “Biz stratejik futbol projelerinde Başakşehir ile birlikte çalışmayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Kulübün sahadaki başarısına katkıda bulunmayı ve Türkiye’de futbol uzmanlığı ve istihbaratı geliştirmeyi hedefliyoruz.” açıklamalarını yaptı.

CITY FOOTBALL GROUP

CFG’nin bünyesinde Manchester City, New York City, Melbourne City, Yokohama Marinos, Montevideo City Torque, Girona, Sichuan Jiuniu, Mumbai City, Lommel, ESTAC, Palermo, Bahia ve partner kulüp olarak da Bolivar City yer alıyor.

5 kıtada 13 futbol kulübünde 4 binden fazla sporcu yer alıyor. CFG’nin çoğunluk hissesi Şeyh Mansur bin Zayid en-Nehyan’a ait olan Newton Investment and Development LLC’de bulunuyor. Yüzde 18.16’lık hisse ise ABD merkezli teknoloji yatırım şirketi Silver Lake’e ait.

City Football Group, Manchester City şemsiyesi altındaki futbol faaliyetlerini ve buna bağlı kulüp ağının kurulmasını ve yönetimini kontrol etmek için kurulmuş holdingtir. Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, İtalya, Avustralya, Avusturalya, Hindistan, Japonya, İspanya, Uruguay ve Çin’deki kulüplerde hisselere sahiptir. Şirketin asıl amacı, her kıtada, her biri kendi adına “Şehir” tanımlayıcısına sahip bir ekibe sahip olmaktır.

BAŞAKŞEHİR – AKP

Başakşehir Futbol Kulübü’nün geçmişi İstanbul Büyükşehir Belediyespor’a (İBB Spor) dayanıyor. İBB Spor, dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen’in girişimiyle 1990 yılında kuruldu. İBB Spor, 2007 yılına kadar üçüncü ve ikinci liglerde mücadele etti. Kulüp 2007 yılında Süper Lig’e yükseldi ve 2013 yılına kadar Süper Lig’de mücadele etti. 2014 yılında Süper Lig’den düşen ve bir alt ligde mücadele eden İBB Spor, bir sene sonra tekrar Süper Lig’e yükseldi.

GÖKSEL GÜMÜŞDAĞ VE AKP

İBB Spor’un Süper Lig’e tekrar yükseldiği sene 2006 yılında kulüp başkanı olarak seçilen ardından 2011 yılında görevi bırakan Göksel Gümüşdağ 2014 yılında tekrar başkan seçildi. Ve o yıl İBB Spor’un adı Başakşehir Futbol Kulübü olarak değiştirildi. Böylece kulüp belediyeden ayrılarak özelleştirildi. Böylelikle Başakşehir bir “şirket” olarak yönetilmeye başlandı.

Göksel Gümüşdağ hem siyasette hem de futbol dünyasında güçlü bağlantıları olan bir isim. Gümüşdağ, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın yeğeni Müge Gülbaran ile evli. Erdoğan ailesiyle yakın ilişkileri olduğu bilinen Gümüşdağ’ın nikah şahitliğini de Cumhurbaşkanı Erdoğan yapmıştı.

Gümüşdağ ayrıca AKP’nin İstanbul’daki önemli isimlerinden. 2002 yılında AKP ile siyasete adım atan Gümüşdağ, Küçükçekmece belediye meclis üyeliği ve grup başkanvekilliği görevinden sonra 2004’te İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis üyeliğine ve eğitim, gençlik spor ve kültür komisyonu başkanlığına, 2007, 2009 ve 2014 yıllarında ise İBB Meclis’i ikinci başkan vekilliğine seçildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x