Apple, iPhone 12’nin yüksek radyasyon sorununa çözüm getirecek

Apple, Fransa’nın radyasyon denetleyicisi olan Fransız Ulusal Frekans Ajansı’nın (ANFR) iPhone 12 hakkında ortaya koyduğu endişelerin ardından bu cihaz için bir yazılım güncellemesi yapmayı planlıyor. Fransız denetleyici, iPhone 12’nin Avrupa standartlarının üzerinde elektromanyetik dalgalar yaydığına dair test sonuçlarına dayanarak bu sonucu belirtti. ANFR’nin bu bulgusuna tepki olarak Apple, cihazın dünya genelinde sertifikalandırıldığını ve güvenli olduğunu ifade etti. Ancak Apple, Fransız düzenleyicinin ortaya koyduğu endişelere yanıt olarak bir yazılım güncellemesi sunmayı kabul etti.

Bu güncelleme, iPhone 12‘nin radyo dalgalarını nasıl işlediği konusunda bazı ayarlamalar yapması bekleniyor. ANFR, bu yazılım güncellemesini test edip cihazın yaydığı elektromanyetik dalgalar üzerinde bir fark yaratıp yaratmadığına bakacak. Eğer bu güncelleme ile iPhone 12, Avrupa standartlarına uyum sağlarsa, ANFR pazarlama geri çekme kararını kaldıracak.

Apple, iPhone 12’nin yüksek radyasyon sorununa çözüm getirecek

Bu radyasyon endişeleri sadece Fransa ile sınırlı kalmadı. Belçika, Almanya ve İtalya da iPhone 12‘nin radyasyon seviyeleri hakkında incelemelerini sürdürüyor. Bu ülkeler de, benzer şekilde, Apple’dan iPhone 12 için bir yazılım güncellemesi talep edebilir.

Apple’ın 2020 yılında piyasaya sürdüğü iPhone 12 modelini artık satıştan kaldırıyor olması da dikkat çekiyor. Şirket, yeni iPhone 15 serisini tanıttı. Ancak, iPhone 12 kullanıcılarına, cihazı ne zaman aldıklarına bakılmaksızın, Fransa’da bu yazılım güncellemesi sunulacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x